Copal Electronics ST42ETA200
ST42ETA200 picture photo
Mfg. Part Number
ST42ETA200
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST42ETA200.pdf
Availability of ST42ETA200
QUANTITY
ST42ETA200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST42ETA200
Internal Part NumberEIS-ST42ETA200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelST42ETA200
SeriesST42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST42ETA200
Related LinksST42E, ST42ETA200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST42ETA200 Details Description
Related parts for ST42ETA200
TYPE B SHROUD datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL LOW SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PMI T-1 3/4 INCAND WHT UNFROST datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf