Copal Electronics ST42ETG201
ST42ETG201 picture photo
Mfg. Part Number
ST42ETG201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST42ETG201.pdf
Availability of ST42ETG201
QUANTITY
ST42ETG201 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST42ETG201
Internal Part NumberEIS-ST42ETG201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelST42ETG201
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST42ETG201
Related LinksST42E, ST42ETG201 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST42ETG201 Details Description
Related parts for ST42ETG201
MOSFET N-CH 30V 74A D2PAK datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRN/GRN LED datasheet.pdf
IC M-LVDS LINE DVR/RCVR 14-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5996SD-3030 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE B 125POS datasheet.pdf