Copal Electronics ST4EC100
ST4EC100 picture photo
Mfg. Part Number
ST4EC100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W TH
Datasheet Download
ST4EC100.pdf
Availability of ST4EC100
QUANTITY
ST4EC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4EC100
Internal Part NumberEIS-ST4EC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST4EC100
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST4
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4EC100
Related LinksST4E, ST4EC100 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST4EC100 Details Description
Related parts for ST4EC100
CONN SOCKET 22-26AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 200MA 1.776 OHM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 4A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 220POS .050" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V 0605 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS FEMALE datasheet.pdf
RES 124K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf