Copal Electronics ST4ETH103
ST4ETH103 picture photo
Mfg. Part Number
ST4ETH103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST4ETH103.pdf
Availability of ST4ETH103
QUANTITY
ST4ETH103 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4ETH103
Internal Part NumberEIS-ST4ETH103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST4ETH103
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4ETH103
Related LinksST4E, ST4ETH103 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST4ETH103 Details Description
Related parts for ST4ETH103
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 3V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
ISOLATOR E1 4.05 RX600 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf