Vishay/BCcomponents ST4TA102
ST4TA102 picture photo
Mfg. Part Number
ST4TA102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST4TA102.pdf
Availability of ST4TA102
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST4TA102 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4TA102
Internal Part NumberEIS-ST4TA102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4TA102
Related LinksST4T, ST4TA102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST4TA102 Details Description
Related parts for ST4TA102
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
EBBI VERT RCPT 60CKT 716601060 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 10" datasheet.pdf
CONN STR RCPT SET SCRW SKT BLU datasheet.pdf
SR BTS PC SS 6 ASY C datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf