Vishay/BCcomponents ST4TB102
ST4TB102 picture photo
Mfg. Part Number
ST4TB102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST4TB102.pdf
Availability of ST4TB102
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST4TB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4TB102
Internal Part NumberEIS-ST4TB102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4TB102
Related LinksST4T, ST4TB102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST4TB102 Details Description
Related parts for ST4TB102
CONN HEADER 49POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32UFBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
HT 90290 (22-28) WAS 0026 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 76.8VC SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf