Vishay/BCcomponents ST4TB103
ST4TB103 picture photo
Mfg. Part Number
ST4TB103
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST4TB103.pdf
Availability of ST4TB103
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST4TB103 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4TB103
Internal Part NumberEIS-ST4TB103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4TB103
Related LinksST4T, ST4TB103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST4TB103 Details Description
Related parts for ST4TB103
IC MOD/DEMOD DOUBLE-BAL 8-SSOP datasheet.pdf
CONN GH HOUSING 4POS 1.25MM datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 5A 150V datasheet.pdf
TOOL REMOVAL STIFFENER 2&3 PAIR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 250V SCREW datasheet.pdf
BLZF 5.08/16/180LH SN BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf