Pulse Electronics Corporation ST5-20B15
ST5-20B15 picture photo
Mfg. Part Number
ST5-20B15
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Datasheet Download
ST5-20B15.pdf
Availability of ST5-20B15
QUANTITY
ST5-20B15 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST5-20B15
Internal Part NumberEIS-ST5-20B15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 1.2A, Series 600mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max12 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension47.24mm L x 39.62mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST5-20B15
Related LinksST5-, ST5-20B15 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
ST5-20B15 Details Description
Related parts for ST5-20B15
SWITCH MINI 21A SPST PLNGR.250QC datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256BGA datasheet.pdf
MODULE DDR 2GB 184-DIMM datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT PINS datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-A-410-I2) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf