Copal Electronics ST5ER501
ST5ER501 picture photo
Mfg. Part Number
ST5ER501
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST5ER501.pdf
Availability of ST5ER501
QUANTITY
ST5ER501 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST5ER501
Internal Part NumberEIS-ST5ER501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST5ER501
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns14
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST5ER501
Related LinksST5E, ST5ER501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST5ER501 Details Description
Related parts for ST5ER501
IC DRVR HALF-BRDG SELF-OSC 8SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
RES 32.8 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34.02VC P600 datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.079"" datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf