Copal Electronics ST5ER503
ST5ER503 picture photo
Mfg. Part Number
ST5ER503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST5ER503.pdf
Availability of ST5ER503
QUANTITY
ST5ER503 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST5ER503
Internal Part NumberEIS-ST5ER503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST5ER503
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns14
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST5ER503
Related LinksST5E, ST5ER503 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST5ER503 Details Description
Related parts for ST5ER503
BATTERY PK 7.5V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK BRASS PUSH PIN 13MM datasheet.pdf
SPRING-FEED FINGER datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf