Pulse Electronics Corporation ST6-56B36
ST6-56B36 picture photo
Mfg. Part Number
ST6-56B36
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
Datasheet Download
ST6-56B36.pdf
Availability of ST6-56B36
QUANTITY
ST6-56B36 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST6-56B36
Internal Part NumberEIS-ST6-56B36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 28V, Series 56V
Current - Output (Max)Parallel 700mA, Series 350mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max20 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension57.15mm L x 47.24mm W
Height - Seated (Max)36.58mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST6-56B36
Related LinksST6-, ST6-56B36 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
ST6-56B36 Details Description
Related parts for ST6-56B36
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf