Pulse Electronics Corporation ST7-36B57
ST7-36B57 picture photo
Mfg. Part Number
ST7-36B57
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE
Datasheet Download
ST7-36B57.pdf
Availability of ST7-36B57
QUANTITY
ST7-36B57 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST7-36B57
Internal Part NumberEIS-ST7-36B57
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max36 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension66.80mm L x 55.63mm W
Height - Seated (Max)39.62mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST7-36B57
Related LinksST7-, ST7-36B57 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
ST7-36B57 Details Description
Related parts for ST7-36B57
RC NETWORK 470 OHM/220PF 5% SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf