ST ST72F32AK1B6
ST72F32AK1B6 picture photo
Mfg. Part Number
ST72F32AK1B6
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
MCU 8BIT 4KB FLASH/ROM 32-SDIP
Datasheet Download
ST72F32AK1B6.pdf
Availability of ST72F32AK1B6
QUANTITY
ST72F32AK1B6 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST72F32AK1B6
Internal Part NumberEIS-ST72F32AK1B6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package16
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesST7
PackagingTube
Core ProcessorST7
Core Size8-Bit
Speed8MHz
ConnectivitySCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size384 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-SDIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST72F32AK1B6
Related LinksST72F3, ST72F32AK1B6 Datasheet, ST Distributor
ST72F32AK1B6 Details Description
Related parts for ST72F32AK1B6
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
BASIC HORIZON SENSOR MOUNT STAND datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 455MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
RES 200 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf