Copal Electronics ST7ETA502
ST7ETA502 picture photo
Mfg. Part Number
ST7ETA502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST7ETA502.pdf
Availability of ST7ETA502
QUANTITY
ST7ETA502 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST7ETA502
Internal Part NumberEIS-ST7ETA502
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST7ETA502
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.252" L x 0.240" W x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST7ETA502
Related LinksST7E, ST7ETA502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST7ETA502 Details Description
Related parts for ST7ETA502
IDC CABLE - MKC26K/MC26F/MPL26K datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 144-LQFP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
XBEE RS-232 ADAPTER ZNET 2.5 datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 16 PORT RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf