ST STB100N6F7
STB100N6F7 picture photo
Mfg. Part Number
STB100N6F7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 100A F7 D2PAK
Datasheet Download
STB100N6F7.pdf
Availability of STB100N6F7
QUANTITY
STB100N6F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB100N6F7
Internal Part NumberEIS-STB100N6F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ F7
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.6 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1980pF @ 25V
Power - Max125W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB100N6F7
Related LinksSTB10, STB100N6F7 Datasheet, ST Distributor
STB100N6F7 Details Description
Related parts for STB100N6F7
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 660MA 240 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SP2TM DIE datasheet.pdf
PDU 3-PHASE SWITCHED 208V 5.7KW datasheet.pdf