ST STB100N6F7
STB100N6F7 picture photo
Mfg. Part Number
STB100N6F7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 100A F7 D2PAK
Datasheet Download
STB100N6F7.pdf
Availability of STB100N6F7
QUANTITY
STB100N6F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB100N6F7
Internal Part NumberEIS-STB100N6F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ F7
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.6 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1980pF @ 25V
Power - Max125W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB100N6F7
Related LinksSTB10, STB100N6F7 Datasheet, ST Distributor
STB100N6F7 Details Description
Related parts for STB100N6F7
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH QUADRANT 2-WAY datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 31.9990 KHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf