ST STB11N52K3
STB11N52K3 picture photo
Mfg. Part Number
STB11N52K3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 525V 10A D2PAK
Datasheet Download
STB11N52K3.pdf
Availability of STB11N52K3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STB11N52K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB11N52K3
Internal Part NumberEIS-STB11N52K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB11N52K3 View All Specifications
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH3™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)525V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs510 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1400pF @ 50V
Power - Max125W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB11N52K3
Related LinksSTB11, STB11N52K3 Datasheet, ST Distributor
STB11N52K3 Details Description
Related parts for STB11N52K3
IC HALF-BRIDGE QUAD 54-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf