ST STB11NM60-1
STB11NM60-1 picture photo
Mfg. Part Number
STB11NM60-1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 11A I2PAK
Datasheet Download
STB11NM60-1.pdf
Availability of STB11NM60-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STB11NM60-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB11NM60-1
Internal Part NumberEIS-STB11NM60-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB11NM60 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs450 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1000pF @ 25V
Power - Max160W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB11NM60-1
Related LinksSTB11, STB11NM60-1 Datasheet, ST Distributor
STB11NM60-1 Details Description
Related parts for STB11NM60-1
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
DIODE SCHTTKY 7V LW NOISE TO92-2 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V SOT323 datasheet.pdf
OSC SO 400.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Header 88 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf