ST STB11NM60-1
STB11NM60-1 picture photo
Mfg. Part Number
STB11NM60-1
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 11A I2PAK
Datasheet Download
STB11NM60-1.pdf
Availability of STB11NM60-1
QUANTITY
STB11NM60-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB11NM60-1
Internal Part NumberEIS-STB11NM60-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB11NM60 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs450 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1000pF @ 25V
Power - Max160W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB11NM60-1
Related LinksSTB11, STB11NM60-1 Datasheet, ST Distributor
STB11NM60-1 Details Description
Related parts for STB11NM60-1
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 7POS BK datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWR CONN HDR RA TH GOLD 2POS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf