ST STB20NM50T4
STB20NM50T4 picture photo
Mfg. Part Number
STB20NM50T4
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 20A D2PAK
Datasheet Download
STB20NM50T4.pdf
Availability of STB20NM50T4
QUANTITY
STB20NM50T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB20NM50T4
Internal Part NumberEIS-STB20NM50T4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB20NM50 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs56nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1480pF @ 25V
Power - Max192W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB20NM50T4
Related LinksSTB20, STB20NM50T4 Datasheet, ST Distributor
STB20NM50T4 Details Description
Related parts for STB20NM50T4
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC 5V 13850RPM datasheet.pdf
ADHESIVE TRANSFER TAPE 3/4"X60' datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIM CBL FBM01 2.0M datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 600MM X 600MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf
CAP 4700 UF 20% 10 V datasheet.pdf