ST STB20NM60T4
STB20NM60T4 picture photo
Mfg. Part Number
STB20NM60T4
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A D2PAK
Datasheet Download
STB20NM60T4.pdf
Availability of STB20NM60T4
QUANTITY
STB20NM60T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB20NM60T4
Internal Part NumberEIS-STB20NM60T4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB20NM60 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs290 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs54nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1500pF @ 25V
Power - Max192W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB20NM60T4
Related LinksSTB20, STB20NM60T4 Datasheet, ST Distributor
STB20NM60T4 Details Description
Related parts for STB20NM60T4
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
COMPONENT TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
T1/E1 TRANSFORMER,DUAL BH datasheet.pdf
STAINLESS NON PLUG-INSIDE datasheet.pdf
CRIMP CONTACT 2MM TURNED datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES MULT OHM 11SIP datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 16KBIT 8SOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411 datasheet.pdf