ST STB23NM60N
STB23NM60N picture photo
Mfg. Part Number
STB23NM60N
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 19A D2PAK
Datasheet Download
STB23NM60N.pdf
Availability of STB23NM60N
QUANTITY
STB23NM60N Order Process
Ship out your order
Specifications of STB23NM60N
Internal Part NumberEIS-STB23NM60N
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C19A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs180 mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2050pF @ 50V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB23NM60N
Related LinksSTB23, STB23NM60N Datasheet, ST Distributor
STB23NM60N Details Description
Related parts for STB23NM60N
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.715 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf
CAP FILM 270F 10% 800VDC datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf