ST STB25NM50N
STB25NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STB25NM50N
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 22A D2PAK
Datasheet Download
STB25NM50N.pdf
Availability of STB25NM50N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STB25NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STB25NM50N
Internal Part NumberEIS-STB25NM50N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB25NM50N View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs84nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2565pF @ 25V
Power - Max160W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB25NM50N
Related LinksSTB25, STB25NM50N Datasheet, ST Distributor
STB25NM50N Details Description
Related parts for STB25NM50N
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 36A 1.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 125MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf
TERM BLK HDR 20POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf