ST STB40NF10LT4
STB40NF10LT4 picture photo
Mfg. Part Number
STB40NF10LT4
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 40A D2PAK
Datasheet Download
STB40NF10LT4.pdf
Availability of STB40NF10LT4
QUANTITY
STB40NF10LT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB40NF10LT4
Internal Part NumberEIS-STB40NF10LT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB40NF10L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs33 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs64nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2300pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB40NF10LT4
Related LinksSTB40N, STB40NF10LT4 Datasheet, ST Distributor
STB40NF10LT4 Details Description
Related parts for STB40NF10LT4
TOOL CRIMP PLIERS FOR ENDS&CONN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 1506 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MCU 8BIT LS USB 8KB FLASH 24SOIC datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 20POS datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf