ST STB60N55F3
STB60N55F3 picture photo
Mfg. Part Number
STB60N55F3
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK
Datasheet Download
STB60N55F3.pdf
Availability of STB60N55F3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STB60N55F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB60N55F3
Internal Part NumberEIS-STB60N55F3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB60N55F3 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ III
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2200pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB60N55F3
Related LinksSTB60, STB60N55F3 Datasheet, ST Distributor
STB60N55F3 Details Description
Related parts for STB60N55F3
RFID RDR MOD RS232(CMOS) 13.56M datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 148.3516MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD R-R LP 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf