ST STB80NF55-06-1
STB80NF55-06-1 picture photo
Mfg. Part Number
STB80NF55-06-1
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A I2PAK
Datasheet Download
STB80NF55-06-1.pdf
Availability of STB80NF55-06-1
QUANTITY
STB80NF55-06-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB80NF55-06-1
Internal Part NumberEIS-STB80NF55-06-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB80NF55-06-1 View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs189nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4400pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB80NF55-06-1
Related LinksSTB80NF, STB80NF55-06-1 Datasheet, ST Distributor
STB80NF55-06-1 Details Description
Related parts for STB80NF55-06-1
IND DELAY LINE 1.2NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 260MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERM NTC 150K OHM 5% 30 AWG RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 2POS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5116 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT SKT datasheet.pdf