ST STB9NK50ZT4
STB9NK50ZT4 picture photo
Mfg. Part Number
STB9NK50ZT4
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 7.2A D2PAK
Datasheet Download
STB9NK50ZT4.pdf
Availability of STB9NK50ZT4
QUANTITY
STB9NK50ZT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB9NK50ZT4
Internal Part NumberEIS-STB9NK50ZT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB9NK50Z View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs850 mOhm @ 3.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds910pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB9NK50ZT4
Related LinksSTB9N, STB9NK50ZT4 Datasheet, ST Distributor
STB9NK50ZT4 Details Description
Related parts for STB9NK50ZT4
CONN HEADER 30POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 1L 1POS datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 9POS HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf