ST STD11NM65N
STD11NM65N picture photo
Mfg. Part Number
STD11NM65N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N CH 650V 11A DPAK
Datasheet Download
STD11NM65N.pdf
Availability of STD11NM65N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD11NM65N Order Process
Ship out your order
Specifications of STD11NM65N
Internal Part NumberEIS-STD11NM65N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD11NM65N View All Specifications
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs455 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs29nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds800pF @ 50V
Power - Max110W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD11NM65N
Related LinksSTD11, STD11NM65N Datasheet, ST Distributor
STD11NM65N Details Description
Related parts for STD11NM65N
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
POT 25 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC MPU 16-BIT 5V 40MHZ 100-SQFP datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 500MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN SCKT COVER FOR CAMERA SCKT datasheet.pdf
DIE SET (2 DIES) (MMZ-AA-IGFG) datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf