ST STD12NF06LT4
STD12NF06LT4 picture photo
Mfg. Part Number
STD12NF06LT4
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Datasheet Download
STD12NF06LT4.pdf
Availability of STD12NF06LT4
QUANTITY
STD12NF06LT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD12NF06LT4
Internal Part NumberEIS-STD12NF06LT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD12NF06L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs10nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds350pF @ 25V
Power - Max30W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD12NF06LT4
Related LinksSTD12N, STD12NF06LT4 Datasheet, ST Distributor
STD12NF06LT4 Details Description
Related parts for STD12NF06LT4
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 208BQFP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
RCPT MINI DIMM REV RA 200CKT datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 0.085A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf