ST STD65N55F3
STD65N55F3 picture photo
Mfg. Part Number
STD65N55F3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A DPAK
Datasheet Download
STD65N55F3.pdf
Availability of STD65N55F3
QUANTITY
STD65N55F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD65N55F3
Internal Part NumberEIS-STD65N55F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD65N55F3 View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2200pF @ 25V
Power - Max110W