ST STD7NM50N
STD7NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STD7NM50N
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK
Datasheet Download
STD7NM50N.pdf
Availability of STD7NM50N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD7NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STD7NM50N
Internal Part NumberEIS-STD7NM50N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs780 mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds400pF @ 50V
Power - Max45W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD7NM50N
Related LinksSTD7, STD7NM50N Datasheet, ST Distributor
STD7NM50N Details Description
Related parts for STD7NM50N
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 7/8" datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SHAFT 3" W/ MALE & FEMALE 1/4-20 datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 60S ADJ, 24VAC datasheet.pdf