ST STE70NM60
STE70NM60 picture photo
Mfg. Part Number
STE70NM60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 70A ISOTOP
Datasheet Download
STE70NM60.pdf
Availability of STE70NM60
QUANTITY
STE70NM60 Order Process
Ship out your order
Specifications of STE70NM60
Internal Part NumberEIS-STE70NM60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTE70NM60 View All Specifications
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs266nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7300pF @ 25V
Power - Max600W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STE70NM60
Related LinksSTE7, STE70NM60 Datasheet, ST Distributor
STE70NM60 Details Description
Related parts for STE70NM60
IC OPAMP VFB 560MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP OTP HV 8SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 16POS 12" datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PUNCH RD 1.25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 36" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf