ST STEVAL-MKI101V1
STEVAL-MKI101V1 picture photo
Mfg. Part Number
STEVAL-MKI101V1
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Sensors
Brief Description
BOARD DEMO MEMS LPY450AL
Datasheet Download
STEVAL-MKI101V1.pdf
Availability of STEVAL-MKI101V1
QUANTITY
STEVAL-MKI101V1 Order Process
Ship out your order
Specifications of STEVAL-MKI101V1
Internal Part NumberEIS-STEVAL-MKI101V1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTEVAL-MKI101V1 View All Specifications
Design ResourcesSTEVAL-MKI101V1 Bill of Materials
STEVAL-MKI101V1 Schematic
STEVAL-MKI101V1 Gerber Files
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Sensors
SeriesMEMS
Sensor TypeGyroscope, 2 Axis
Sensing Range±500°/sec
InterfaceAnalog and Digital
Sensitivity2mV/°/s
Voltage - Supply5V, USB
EmbeddedYes, MCU, 8-Bit
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartLPY450AL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STEVAL-MKI101V1
Related LinksSTEVAL-, STEVAL-MKI101V1 Datasheet, ST Distributor
STEVAL-MKI101V1 Details Description
Related parts for STEVAL-MKI101V1
VARISTOR 247V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 01POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
DIE BLOCK RT ANGLE FEM 4POS YEL datasheet.pdf