ST STF10NM50N
STF10NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STF10NM50N
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 7.0A TO220FP
Datasheet Download
STF10NM50N.pdf
Availability of STF10NM50N
QUANTITY
STF10NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STF10NM50N
Internal Part NumberEIS-STF10NM50N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTF10NM50N View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs630 mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds450pF @ 50V
Power - Max25W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF10NM50N
Related LinksSTF10, STF10NM50N Datasheet, ST Distributor
STF10NM50N Details Description
Related parts for STF10NM50N
FIXED IND 680NH 35MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
2 FLGE MNT FLOATSWITCH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT RA datasheet.pdf