ST STF110N10F7
STF110N10F7 picture photo
Mfg. Part Number
STF110N10F7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V TO-220FP
Datasheet Download
STF110N10F7.pdf
Availability of STF110N10F7
QUANTITY
STF110N10F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF110N10F7
Internal Part NumberEIS-STF110N10F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Voltage Power MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VII
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs72nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5117pF @ 50V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF110N10F7
Related LinksSTF11, STF110N10F7 Datasheet, ST Distributor
STF110N10F7 Details Description
Related parts for STF110N10F7
BATTERY VRLA 12V 3AH datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL CRIMPING DIE FOR RJ45-UNIV datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf