ST STF11NM50N
STF11NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STF11NM50N
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 8.5A TO-220FP
Datasheet Download
STF11NM50N.pdf
Availability of STF11NM50N
QUANTITY
STF11NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STF11NM50N
Internal Part NumberEIS-STF11NM50N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTF11NM50N View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs470 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs19nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds547pF @ 50V
Power - Max25W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF11NM50N
Related LinksSTF11, STF11NM50N Datasheet, ST Distributor
STF11NM50N Details Description
Related parts for STF11NM50N
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 10-12AWG TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 6W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf