ST STF12N50M2
STF12N50M2 picture photo
Mfg. Part Number
STF12N50M2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 10A TO220FP
Datasheet Download
STF12N50M2.pdf
Availability of STF12N50M2
QUANTITY
STF12N50M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF12N50M2
Internal Part NumberEIS-STF12N50M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II Plus
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds560pF @ 100V
Power - Max85W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF12N50M2
Related LinksSTF12, STF12N50M2 Datasheet, ST Distributor
STF12N50M2 Details Description
Related parts for STF12N50M2
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 48VIN 2.5V NEGEN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 90K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DAISY CHAIN datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 100VA SPNO datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 10MM ROUND T/H datasheet.pdf