ST STF150N10F7
STF150N10F7 picture photo
Mfg. Part Number
STF150N10F7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 65A TO-220FP
Datasheet Download
STF150N10F7.pdf
Availability of STF150N10F7
QUANTITY
STF150N10F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF150N10F7
Internal Part NumberEIS-STF150N10F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Voltage Power MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VII
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C65A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.2 mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs117nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8115pF @ 50V
Power - Max35W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF150N10F7
Related LinksSTF15, STF150N10F7 Datasheet, ST Distributor
STF150N10F7 Details Description
Related parts for STF150N10F7
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 400MW SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD datasheet.pdf