ST STF15NM60ND
STF15NM60ND picture photo
Mfg. Part Number
STF15NM60ND
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO-220FP
Datasheet Download
STF15NM60ND.pdf
Availability of STF15NM60ND
QUANTITY
STF15NM60ND Order Process
Ship out your order
Specifications of STF15NM60ND
Internal Part NumberEIS-STF15NM60ND
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTF15NM60ND View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesFDmesh™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs299 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1250pF @ 50V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF15NM60ND
Related LinksSTF15, STF15NM60ND Datasheet, ST Distributor
STF15NM60ND Details Description
Related parts for STF15NM60ND
RES SMD 47.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
LED CBI 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf