ST STF16NM50N
STF16NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STF16NM50N
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 15A TO-220FP
Datasheet Download
STF16NM50N.pdf
Availability of STF16NM50N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STF16NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STF16NM50N
Internal Part NumberEIS-STF16NM50N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1200pF @ 50V
Power - Max30W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF16NM50N
Related LinksSTF16, STF16NM50N Datasheet, ST Distributor
STF16NM50N Details Description
Related parts for STF16NM50N
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 18.75"L X 16.97"W datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 20A QC PNL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 100V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10W 3.3V 3A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf