ST STF20NF06
STF20NF06 picture photo
Mfg. Part Number
STF20NF06
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO220FP
Datasheet Download
STF20NF06.pdf
Availability of STF20NF06
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STF20NF06 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF20NF06
Internal Part NumberEIS-STF20NF06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds400pF @ 25V
Power - Max28W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF20NF06
Related LinksSTF2, STF20NF06 Datasheet, ST Distributor
STF20NF06 Details Description
Related parts for STF20NF06
GDT 400V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 1200V KAMM-MODUL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
20-40MMHEAD W/WHT RINGLIGHTING datasheet.pdf
LACING TAPE BRD POLYESTER 80LB datasheet.pdf
A5 DRIVE SINGLE PHASE 100-115V datasheet.pdf
BG STSHLD MTL-IN 10''X12'' 100EA datasheet.pdf
IC TXRX RFID 13.56MHZ 20QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf