ST STF25N10F7
STF25N10F7 picture photo
Mfg. Part Number
STF25N10F7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 25A TO-220FP
Datasheet Download
STF25N10F7.pdf
Availability of STF25N10F7
QUANTITY
STF25N10F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF25N10F7
Internal Part NumberEIS-STF25N10F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Voltage Power MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VII
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C19A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs35 mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds920pF @ 50V
Power - Max25W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF25N10F7
Related LinksSTF25, STF25N10F7 Datasheet, ST Distributor
STF25N10F7 Details Description
Related parts for STF25N10F7
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 436 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
DC/DC SM 1W 12V-5V SINGLE 4.2KV datasheet.pdf