ST STF7N105K5
STF7N105K5 picture photo
Mfg. Part Number
STF7N105K5
Brief Description
MOSFET N-CH 1050V 4A TO220FP
Datasheet Download
STF7N105K5.pdf
Availability of STF7N105K5
QUANTITY
STF7N105K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF7N105K5
Internal Part NumberEIS-STF7N105K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH5™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1050V (1.05kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds380pF @ 100V
Power - Max25W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF7N105K5
Related LinksSTF7N, STF7N105K5 Datasheet, ST Distributor
STF7N105K5 Details Description
Related parts for STF7N105K5
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE T/D PLUG TYPE S 30A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf