ST STGB20NC60V
STGB20NC60V picture photo
Mfg. Part Number
STGB20NC60V
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 60A 200W D2PAK
Datasheet Download
STGB20NC60V.pdf
Availability of STGB20NC60V
QUANTITY
STGB20NC60V Order Process
Ship out your order
Specifications of STGB20NC60V
Internal Part NumberEIS-STGB20NC60V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGB20NC60V View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max200W
Switching Energy220µJ (on), 330µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C31ns/100ns
Test Condition390V, 20A, 3.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGB20NC60V
Related LinksSTGB2, STGB20NC60V Datasheet, ST Distributor
STGB20NC60V Details Description
Related parts for STGB20NC60V
IC OPAMP GP 60MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS GOLD SMD datasheet.pdf
VHDM LITE 8 ROW BACKPLANE ASSY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TSSOP-64-EXP-PAD TO DIP-64 SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf