ST STGB20NC60VT4
STGB20NC60VT4 picture photo
Mfg. Part Number
STGB20NC60VT4
Brief Description
IGBT 600V 60A 200W D2PAK
Datasheet Download
STGB20NC60VT4.pdf
Availability of STGB20NC60VT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STGB20NC60VT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STGB20NC60VT4
Internal Part NumberEIS-STGB20NC60VT4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGB20NC60V View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max200W
Switching Energy220µJ (on), 330µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C31ns/100ns
Test Condition390V, 20A, 3.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGB20NC60VT4
Related LinksSTGB20, STGB20NC60VT4 Datasheet, ST Distributor
STGB20NC60VT4 Details Description
Related parts for STGB20NC60VT4
BOARD DEV FOR ATR2406/ATMEGA88 datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 374 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
5015 RR CON 16 SKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf