ST STGD3NB60FT4
STGD3NB60FT4 picture photo
Mfg. Part Number
STGD3NB60FT4
Brief Description
IGBT 600V 6A 60W DPAK
Datasheet Download
STGD3NB60FT4.pdf
Availability of STGD3NB60FT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STGD3NB60FT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STGD3NB60FT4
Internal Part NumberEIS-STGD3NB60FT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)6A
Current - Collector Pulsed (Icm)24A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 3A
Power - Max60W
Switching Energy125µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge16nC
Td (on/off) @ 25°C12.5ns/105ns
Test Condition480V, 3A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)45ns
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGD3NB60FT4
Related LinksSTGD3N, STGD3NB60FT4 Datasheet, ST Distributor
STGD3NB60FT4 Details Description
Related parts for STGD3NB60FT4
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
5A 125VAC 5M VCTF RLR PLNGR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
TRANS FLYBACK TPS55010 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
INSERT FGG.1B.307. FOR 7LV datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf