ST STGE200N60K
STGE200N60K picture photo
Mfg. Part Number
STGE200N60K
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT N-CH 150A 600V ISOTOP
Datasheet Download
STGE200N60K.pdf
Availability of STGE200N60K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STGE200N60K Order Process
Ship out your order
Specifications of STGE200N60K
Internal Part NumberEIS-STGE200N60K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
Configuration-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Power - Max-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic-
Current - Collector Cutoff (Max)-
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
Input-
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGE200N60K
Related LinksSTGE2, STGE200N60K Datasheet, ST Distributor
STGE200N60K Details Description
Related parts for STGE200N60K
RES ARRAY 5 RES 56K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 KN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf