ST STGE50NB60HD
STGE50NB60HD picture photo
Mfg. Part Number
STGE50NB60HD
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT N-CHAN 600V 50A ISOTOP
Datasheet Download
STGE50NB60HD.pdf
Availability of STGE50NB60HD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STGE50NB60HD Order Process
Ship out your order
Specifications of STGE50NB60HD
Internal Part NumberEIS-STGE50NB60HD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesPowerMESH™
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.5nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGE50NB60HD
Related LinksSTGE50, STGE50NB60HD Datasheet, ST Distributor
STGE50NB60HD Details Description
Related parts for STGE50NB60HD
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RESISTOR TERMINATION datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FERRULE H2 5/27D BLUE 1=100PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 120POS datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 X7R 2.2レF 16V datasheet.pdf