ST STGE50NB60HD
STGE50NB60HD picture photo
Mfg. Part Number
STGE50NB60HD
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT N-CHAN 600V 50A ISOTOP
Datasheet Download
STGE50NB60HD.pdf
Availability of STGE50NB60HD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STGE50NB60HD Order Process
Ship out your order
Specifications of STGE50NB60HD
Internal Part NumberEIS-STGE50NB60HD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesPowerMESH™
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.5nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGE50NB60HD
Related LinksSTGE50, STGE50NB60HD Datasheet, ST Distributor
STGE50NB60HD Details Description
Related parts for STGE50NB60HD
IDC CABLE - MPK60K/MC60M/MPK60K datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf