ST STGFW20V60DF
STGFW20V60DF picture photo
Mfg. Part Number
STGFW20V60DF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 40A 52W TO-3PF
Datasheet Download
STGFW20V60DF.pdf
Availability of STGFW20V60DF
QUANTITY
STGFW20V60DF Order Process
Ship out your order
Specifications of STGFW20V60DF
Internal Part NumberEIS-STGFW20V60DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 20A
Power - Max52W
Switching Energy200µJ (on), 130µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge116nC
Td (on/off) @ 25°C38ns/149ns
Test Condition400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGFW20V60DF
Related LinksSTGFW2, STGFW20V60DF Datasheet, ST Distributor
STGFW20V60DF Details Description
Related parts for STGFW20V60DF
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LP 5.00/11/90 3.2SN OR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 79MA 22 OHM TH datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064MS-3 0C1-2-V2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf